Още информация за манастира
Основаване:
Бачковският манастир е основан през 1083г. от Григорий Бакуриани – феодален владетел, високопоставен византийски военачалник, получил титлата “велик доместик” - командващ сухопътните сили на Византийската империя на Запад, най-вероятно грузинец по произход. Основан е по времето на византийския император Алексий I Комнин. По това време областта, в която е издигнат манастира, влиза в територията на Византийската империя и е част от владенията на Григорий. С основаването на манастира Григорий Бакуриани оставя и
Устав (Типикон), с който урежда устройството на манастирския живот.
Бачковска Чудотворна Икона на Пресвета Богородица:
Иконата се пази на специално нарочено място в съборния храм, според заръката на Божията Майка, в дясно от централния вход на специален иконостас с три стъпала пред него. Иконата е притежание на манастира вероятно от времето на неговото основаване. Изображението на Божията Майка е от типа "Елеуса" (“Умиление”), облечено в сребърни и златни обкови. Предание твърди, че тя е творение на св. апостол и евангелист Лука, прелетяла сама от Грузия до манастира, заради небрежение. По време на трудните години на османското владичество иконата е била скрита за да бъде спасена от многократните опожарявания и плячкосване на манастира и намерена по чудесен начин вначалото на XVIIв. в Клувията (гр. клетка) – скална ниша, обградена от високи скали, разположена на 2км източно от манастира.
Подробно за Чудотворната икона на Бачковския манастир и чудесата й.
Храмов празник:
Манастирската обител отбелязва тържествено своя храмов празник на 15 август – Успение на Пресвета Богородица с празнични богослужения в многолюдно присъствие. Особено се честват всички Богородични празници. Също така е запазена вековната традиция да бъде извършвано литийно шествие с Бачковската Чудотворна икона на Пресвета Богородица в деня на нейното откриване на втория ден на Великден. Литийното шествие се отправя на 4км път пеш до Клувията, където е била скрита и по-късно намерена чудотворната светиня. Носенето на иконата се извършва винаги на рамо, поставена на специална рамка-носилка.
Подробно за тържествените шествия в Бачковската света обител
Манастирски храмове и постройки:
Съборният манастирски храм “Успение на Пресвета Богородица” е издигнат през 1604г. върху основите на старата Бакурианова черква. Най-старият храм във вътрешността на манастира, запазен от основаването му, е “Св. Архангели Михаил и Гавриил”. Той е двуетажен, по необичаен начин вписан в по-големия съборен храм така че западният вход на последния е точно под олтарната част на „Св.Архангели”. Третата манастирска черква “Св. Никола” е построена в 1836г. и малко по-късно изографисана от Захари Зограф.
Църквата-костница, разположена на около 300м. източно от манастира до манастирските гробища, е запазена от основаването, построена през 1083г. от Григорий Бакуриани за да бъде място за упокой на “грешните му кости”. Тя е двуетажна сграда, в чиято архитектура се забелязва преобладаващо влияние на средновековните сирийски, кавказки и армено-грузински характерни белези. В църквата има запазени стенописи от XIв.
Към манастирските имоти се числят множество параклиси, тринадесет на брой, разположени в околността на манастира. Запазен е Манастирският метох в Станимака (дн. Асеновград) с метошката черква “Св. Георги”. Той е един от трите странноприемници - метоси, построени от Григорий Бакуриани при основаването на манастира. Останалите два, разположени в Беломорието, не са запазени. Постройките в манастирския метох са запазени във вида си от XVIIв., когато са възстановени върху основите на старите руини от XIв.
Подробно за архитектурата и постройките на манастирския комплекс