ТЪРНОВСКИ МАНАСТИРИ
Споделете с приятелите си
Изтеглете програмата на пътуването
ИЗТЕГЛИ ПРОГРАМАТА!Ден 1: 03.08.2024, СЪБОТА: София – Велико Търново
- Отпътуване в 7:00 ч. от София по маршрут София – Велико Търново.
- Велико Търново – посещение на църквите „Св. 40 мъченици“, „Св. ап. Петър и Павел“ – (при достатъчно време и храм св. Димитър Солунски).
- Църквата „Св. 40 мъченици“ е разположена на левия бряг на река Янтра, построена и стенописана в чест на победата на цар Иван Асен ІІ над епирския деспот Теодор Комнин при Клокотница на 9/22 март 1230 г. Предполага се, че в края на ХІІ в. Асеневци изграждат около църквата манастир, един от най-важните средновековни столични манастири в Търново, споменаван в източници от ХІІ–ХІV в. като „Великата лавра” и „Царски манастир”. В църквата са били погребани българските царе Калоян и Иван Асен II, свети Сава Сръбски, царица Анна Мария. Храмът съхранява едни от най-значимите старобългарски епиграфски паметници – Омуртаговата, Асеневата и Граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум.
- Храм „Св. ап. Петър и Павел“ – разположен в северното подножие на крепостта Царевец. Построен в началото на ХІІІ век по време на царуването на цар Калоян. В него са пренесени мощите на св. Йоан Поливотски. Тук през 1205 година кардинал Лъв, пратеник на римския папа Инокентий ІІІ, коронясва Калоян, като му дава титлата крал, а главата на българската Църква архиепископ Василий получава титлата примас. По-късно по волята и ктиторството на Ана-Мария Арпад, съпруга на цар Иван Асен ІІ, около църквата се изгражда манастирски комплекс, който след завладяването на Търново от османските турци през 1393 г. изпълнява функцията на патриаршеска резиденция, в която св. патриарх Евтимий пренася Патриаршеската библиотека и мощите на св. Йоан Рилски. В периода 1416 –1439 г., след понижаването на самостойната българска патриаршия в митрополия, подчинена на Цариградската патриаршия, комплексът около храма става митрополитска резиденция, а църквата „Св. св. Петър и Павел” – митрополитска катедра. Това е единствената средновековна църква в Търново, която е действащ храм от ХІІІ век до разрушителното земетресение през 1913 година. Реставрирана през 1973 г. от арх. Боян Кузупов. В църквата има запазени стенописи от ХІІІ, ХV и от края на ХVІ – началото на ХVІІ век.
- При възможност се посещава църквата „Св. Димитър”. Разположена в източното подножие на крепостта „Трапезица”. Свързва се с обявяването на въстанието на братята Петър и Асен, довело до възстановяването на българската държава през 1185 г. Около църквата са разкрити тракийско светилище, части от средновековен манастир, останки от друг християнски храм и голям некропол. Църквата е възстановена по проект на арх. Теофил Теофилов през 1985 г. по случай 800-годишнината от възстановяването на независимостта на България и обявяване на Търновград за столица на средновековната държава.
- Посещение на Лясковски манастир „Св. Св. Апостоли Петър и Павел“, построен през XII-XIV в. по времето на Второто българско царство, укривал въстаници, бягащи от турските потери. През 1874 г. митрополит Иларион Макариополски отваря първата българска семинария в манастира, която продължава да съществува до 1885 г.
- Вечеря и нощувка.
Ден 2: 04.08.2024, НЕДЕЛЯ: Велико Търново – Преображенски манастир – Арбанаси – София.
- Закуска (по желание в сух пакет).
- Света Литургия в Преображенския манастир. Основан през ХІV век от царица Теодора Сара, втората съпруга на цар Иван Александър, а по-късно за него се грижи синът им цар Иван Шишман. Затова народът го наричал още „Сарин” и „Шишманов” манастир. Действащ и в момента. През периода на турското робство многократно е опожаряван и ограбван от кърджалии. Възстановен е през 1825 г. от отец Зотик от Атон. Сегашните му сгради са строени през ХІХ век. През 1834 г. е започнал строежът на Съборната църква „Преображение Господне” от майстор Димитър Софиянлията, заловен и обесен от турците заради участието му във Велчовата завера. Уникалният с архитектурата си храм е напълно завършен от Уста Колю Фичето и стенописан от друг виден български майстор – Захари Зограф. В продължение на три години (1849 – 1851) той работи върху някои от шедьоврите на възрожденското ни изкуство – олтара на храма (живопис и икони) и стенописа „Колелото на живота” (на външната стена на църквата). Впечатляващи с майсторската дърворезба от ХІХ век са „Царските двери”, както и монашеските сгради с обширни чардаци, също дело на Колю Фичето. В съседство е имало още две по-малки църкви, унищожени в годините от срутване на скални маси. Манастирът е свързан с борбата на народа ни за църковна и национална независимост чрез имената на отец Зотик, отец Матей Преображенски, войводите поп Харитон и Филип Тотю, апостолите Васил Левски, Ангел Кънчев, Бачо Киро, Стефан Стамболов, Георги Измирлиев. През Освободителната война (1877–1878 г.) в него е била разположена руска военна болница, в която е работил руският лекар д-р Пирогов.търновските храмове или в някои от манастирите в Арбанаси.
- Посещение на м-ра „Успение Богородично” намиращ се в северозападната част на Арбанаси. Това е старата енорийска църква в Арбанаси, която в края на ХVІІ, началото на ХVІІI в. се превръща в манастирска. Според някои източници през 1716 година църквата вече били обградена с построени монашеските общежития. Храмът „Успение на Пресвета Богородица” е един от най-старите в Арбанаси. Построен е на границата между ХVІ и ХVІІ век. Запазени са стенописи от различни периоди. На западната стена в притвора е разкрита композицията „Страшния съд”, чиято датировка е от първите години на ХVІІ век. В наоса са съхранени стенописи от два периода, първият от началото на ХVІІ век и втория – от 1688 година. Запазен е също така и старият иконостас на църквата. Манастира има богата сбирка от икони, най-известната от които е чудотворната св. Богородица Троеручица.
- Манастирът „Св. Никола” е разположен в южната част на селището Арбанаси. Главният храм на манастира е строен по-късно от останалите сгради, но има много общи качества с плановете на останалите паметници в Арбанаси. Състои се от олтар, издължен наос (обновен с арковидни пояси и издигнат купол по-късно), притвор и долепен параклис, посветен на пророк Илия. Най-стари са стенописите в притвора, от 1705 г. Вероятно през този период резбованият иконостас от наоса е бил разглобен и преместен в притвора, затова там се намират и най-старите икони на самия храм. Храмът е разграбена и опожарена от кърджалиите в края на ХVІІІ в. и възстановен през 1808 г.През 30-те години на ХІХ в. манастира става женски и това е свързано с дейността на големия възрожденски деятел о. Зотик, игумен на Преображенския манастир.В параклиса на манастира също се съхраняват икони (от ХІХ век), покрити с листово злато и рисувани с темперни бои.
- Църквата „Рождество Христово” Строена в края на ХVІ в. и началото на ХVІІ в. Богато стенописана в периода 1597 –1681 г. В галерията на църквата е най-ранното изображение на „Колелото на живота” – 1649 г., а в женското отделение на източната стена е сцената „Страшният съд” – 1597 г. Иконостасът в параклиса „Йоан Кръстител” е едно от най-старите произведения на дърворезбеното изкуство по българските земи от ХVІІ в. Храмът е част от комплекс, резиденция, от която се е управлявала най-голямата Митрополия на Балканския полуостров – Търновската.
- Отпътуване за София. Пристигане вечерта.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Дати на пътуване: 03.08. – 04.08.2024
Дни / нощувки: 2 дни / 1 нощувки
Дестинация: Търновски манастири и с. Арбанаси
Тръгване от: гр. София, България
Час на тръгване: 07:00 ч. на 03.08. 2024 г. от площад „Св. Александър Невски“, гр. София.
Час на връщане: вечерта на 04.08. 2024 г. на мястото на тръгване, гр. София.
ЦЕНА: 155 лв
Цената включва:
- Превоз с автобус;
- нощувка със закуска
- водач и беседи на български език по целия маршрут;
- медицинска застраховка с покритие 1 000 лв.;
Цената не включва:
- Лични разходи.
Водач и лектор: доц. д-р Венцислав Каравълчев
Духовник:
ЗАПИСВАНЕ:
За да се запишете за поклонническо пътуване, да попитате за желана от Вас дестинация или за въпроси, свържете се с нас, ние Ви очакваме !
Има възможност за плащане по банков път на следната сметка: BG82 UNCR 7000 1522 7738 52 към UniCredit Bulbank
-
IncludedТЪРНОВСКИ МАНАСТИРИ
03.08.2024, СЪБОТА: София – Велико Търново
- Отпътуване в 7:00 ч. от София по маршрут София – Велико Търново.
- Велико Търново – посещение на църквите „Св. 40 мъченици“, „Св. ап. Петър и Павел“ - (при достатъчно време и храм св. Димитър Солунски).
- Велико Търново – посещение на църквите „Св. 40 мъченици“, „Св. ап. Петър и Павел“ - (при достатъчно време и храм св. Димитър Солунски).
- Посещение на Лясковски манастир "Св. Св. Апостоли Петър и Павел"
- Вечеря.
- Нощувка.
04.08.2024, НЕДЕЛЯ: Велико Търново – Арбанаси – София
- Закуска (по желание в сух пакет).
- Света Литургия в Преображенския манастир.
- Посещава се манастир „Св. Никола”
- Посещение на м-ра „Успение Богородично”
- Манастирът „Св. Никола”
- Църквата „Рождество Христово”
- Отпътуване за София.
МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ
ВАЖНО Е ДА ЗНАЕТЕ:
Адрес на Поклонник ЕООД:
- гр. София, 1000 район "Средец", ул. "Калоян" №9 "В" (в двора на храм "Св. Петка", до житарната);
- тел. 0700 18 244, 0878 958 468;
- ел. поща: office@poklonnik.bg
Застраховка „Отмяна от пътуване“: ПОКЛОННИК.БГ ЕООД предоставя възможност за сключване на допълнителна застраховка “Отмяна на пътуване” по чл. 80, ал. 1, т.14 от Закона за туризма, покриваща разходите за анулиране на пътуването, за съкращаване и прекъсване на пътуването, поради здравословни причини на пътуващия, негови близки, неотложно явяване на дело, съкращаване от работа и др. Повече информация в офиса на фирмата.
"ПОКЛОННИК.БГ" ЕООД има сключена Застраховка "Отговорност на туроператора" в ЗК ЛЕВ ИНС АД по силата на З астрахователна полица № 13062110000706 / 28.05.2021 г., валидна от 03.06.2021 до 02.06.2022 г.
Удостоверение за Туроператор № 5008 и Турагент № РК-01-7065